•                      Praktické vyučovanie žiakov Hotelovej akadémie (ďalej HA), žiakov 3-ročného učebného a 4-ročného študijného odboru kuchár a čašník - servírka má formu odborného výcviku (ďalej OV). Žiaci HA majú v prvom až štvrtom ročníku aj súvislú dvojtýždňovú odbornú prax (ďalej OP). Výučba OV a OP sa zabezpečuje v školských odborných učebniach stolovania a technológie prípravy pokrmov. Pre upevnenie a precvičovanie zručností, ako aj získavanie poznatkov pri  rôznych špeciálnych gastronomických podujatiach má škola uzatvorené zmluvy s hotelmi kategórie troj- a štvor- hviezdičkových na získavanie zručností a pracovných návykov v priamom kontakte s hosťom, a to pod kontrolou MOV.

OV a OP v školskom roku 2017/2018 vyučujú MOV a inštruktori z radov pracovníkov organizácie, ktorí sú menovaní riaditeľom organizácie a riaditeľom školy. Organizačne zabezpečuje a riadi praktické vyučovanie zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie a hlavný majster. Poslaním OV je upevniť vedomosti žiakov získané na teoretickom vyučovaní a precvičovať praktické zručnosti žiakov v súlade s tematickými plánmi vyučovania OV. Cieľom OP je nadobudnutie a rozšírenie teoretických a praktických poznatkov a vedomostí z problematiky činnosti podnikateľského subjektu v súlade s učebnými osnovami v podmienkach praxe.Žiaci cvičnou a produktívnou prácou zhotovujú výrobky, poskytujú služby alebo vykonávajú práce, ktoré súvisia so zameraním príslušného študijného alebo učebného odboru. OP dopĺňa odbornú teoretickú prípravu žiakov o praktické poznanie prostredia a podmienok podnikania v študovanom odbore.

Cieľom OV v školskom  roku 2017/2018 je naďalej zvyšovať požiadavky
          na odbornú úroveň žiakov so zameraním na moderné trendy v gastronómii. V odbore čašník - servírka zvyšovať nároky na spoločenské vystupovanie a správanie sa žiakov, prehlbovať komunikačné schopnosti žiakov pri práci s hosťom, pričom zvýšenú pozornosť sa aj naďalej upriamuje na komunikáciu v cudzom jazyku. V odbore kuchár naučiť žiakov samostatne pracovať s receptúrami teplej a studenej kuchyne. Naučiť žiakov pracovať aj s cukrárskymi receptúrami a pripravovať výrobky teplej a studenej kuchyne pre slávnostné príležitosti. Žiaci 3. a 4. ročníkov a žiaci HA majú možnosť tréningu  s cvičnou verziou programu „Micross“ pre reštauračné zariadenia, ktorý je inštalovaný v odbornej učebni stolovania a odbornej učebni  prípravy pokrmov.
          Pravidelne sa využíva učebňa technológie prípravy pokrmov, kde je prioritou naučiť žiakov aplikovať modernú kuchynskú technológiu. Pracovať s konvektomatom, vedieť pripraviť pokrmy metódou sous vide s dôrazom na široké využitie ich možností. Pre záujemcov, z radov našich žiakov, zabezpečujeme carving kurz -vyrezávania do ovocia a zeleniny. V spolupráci so Slovenskou barmanskou asociáciou, sekcia Vysoké Tatry, realizujeme barmanský kurz, kde úspešným absolventom je udelený medzinárodne platný certifikát. Podobne zabezpečujeme aj kurz baristický v spolupráci s Academy of Cofeé.