• Novinky

      • Záver Jarnej školy

      • V závere týždňa pedagógovia zbilancovali priebeh Jarnej školy a vyhodnotili prácu žiakov. To, že bol záujem o vzdelávanie svedčila aj účasť žiakov v tomto úspešnom projekte.

       Žiaci pod dohľadom kamier vytvárali umelecké diela a v priebehu pár dní sa zrazu stali „mediálnymi hviezdami.“

       Jarná škola mala bohatý program a učebne miestami pripomínali chemické laboratóriá. Veď aj gastronómia a s ňou aj naša škola idú stále vpred. Ďakujeme všetkým za realizáciu.

      • Aby hosťom chutilo... 🥒🥔🍆=🥗

      • Servírovať jedlo krásne na tanier je prvým krokom k tomu, aby hosťom chutilo.

       Aj o tom sa dnes presvedčili žiaci počas jarnej školy. Pripravili si tradičné jedlo v modernom prevedení, ktoré mali sami prezentovať. Okrem toho sa venovali aj príprave bylinkových ochutených olejov a precvičovali aj mnoho ďalších zručností.

      • Vzácni hostia v Jarnej škole

      • Sme veľmi radi, že Prešovský samosprávny kraj umožnil zrealizovať jarnú školu počas jarných prazdnin našim žiakom. Taktiež sa tešíme, že hostia z PSK spolu s vedúcim odboru školstva nás poctili svojou návštevou a zúčastnili sa slávnostného banketu. Žiaci tak nadobudli pocit, že sú na skutočnom bankete. Uvedomili si, že dôkazu niečo vytvoriť sami a nadobudli sebavedomie.

      • SLÁVNOSTNÝ BANKET 🥂🍽🍵

      • Dnes to v SOŠ hotelová Horný Smokovec dýcha slávnostnou atmosférou. Žiaci v spolupráci s majstrami sa pripravili na BANKET, na ktorý si pozvali významných hostí.... Ich snaženie i zručnosti si budete môcť pozrieť aj v reportáži TA3

      • Môj život s Coronou ...

      •              V mestskej knižnici v Sabinove sa konala zaujímavá literárna súťaž na tému "Môj život s Koronou". Naším žiakom kreativita nechýba, ani v tomto dištančnom období, tak sa zapojili aj do tejto súťaže. Súťažilo sa v 3 oblstiach: poézia, próza dospelí a próza študenti. Alexandra Špaková z III.HA zaujala svojou kreativitou v písaní prózy trojčlennú porotu a umiestnila sa na 1. mieste.

       Aké zaujímavé myšlienky zaujali porotu si prečítajte sami :)

       Môj život s Coronou ...

       Čo mi dala/vzala pandémia Corony?

       (Úvaha)

       ,,...17 a pocit ženy. V hlave otázka, čo láska zmení?...“ Aj tieto slová som si chcela spievať so svojimi priateľmi a rodinou v narodeninový deň. Chcela som sa zabávať, tancovať, spievať a vryť si tento deň navždy do svojej pamäti. Možno ísť na svoju prvú diskotéku a nájsť veľkú lásku. Cez leto cestovať do zahraničia, brigádovať. Kúpiť si auto alebo ísť na svoju prvú dovolenku v živote. Plniť si sny. Rebelovať. Užívať si život. Namiesto toho však nastala krutá realita – na narodeniny prvý tvrdý lockdown. Nikdy som nepočula také slovo... Dnes už viem, čo to znamená. Obmedzenia, ktoré mi znemožnili urobiť oslavu, ísť na diskotéku, či vycestovať do zahraničia. Stretnúť sa s priateľmi i rodinou.

       A ja? O pár dní budem mať 18. Láska nič nezmenila, pretože som ju nemala kde nájsť. Pocit ženy spočíva v staraní sa o mladších súrodencov, pomáhaní im s úlohami, varení, upratovaní a snívaní o tom, čo malo byť a nie je. Chcela som ísť na poriadny roadtrip s kamarátmi a spoznávať aj naše malé, ale čarovné Slovensko. Skočiť si bungee jumping. Áno, Corona mi toho vzala veľa. Nepýtala sa a zobrala mi moje najlepšie roky stredoškolských čias. Dobu, kedy som v sebe mala najviac odvahy a neuhasiteľnú túžbu po dobrodružstve, ktoré nakoniec spočívalo v tom, ako prepašovať najlepšej kamarátke darček k jej narodeninám.

       Ale aby som nebola až taká pesimistka, treba sa pozrieť aj na to, čo mi Corona dala. Tak napríklad horší zrak z neustáleho pozerania do počítača a mobilu s cieľom získať vzdelanie. Ak to takto pôjde ďalej, nebudem ho mať kde uplatniť, pretože študujem odbor hotelová akadémia a s hotelmi to nevyzerá práve najlepšie. Tiež mi dala Corona pocítiť jej príznaky na mne samej a celej mojej rodine. Po istej dobe sme doma objavili jej nový dôsledok, a to (predstieranú) stratu sluchu, ktorý nám pomáhal prežiť toto ťažké obdobie. Samozrejme nám dala poznanie, že aj čuch a chuť sú veľmi potrebné. Verte mi, po strate chuti a čuchu bolo všetko jedlo nejedlé. Tu však treba nájsť aj pozitívum, a to vo forme nižšieho čísla na váhe.

       Teraz už vážne niečo pozitívne. Vtipné príhody. Moja sestra študuje záchranárstvo. V tejto dobe Coronovej dobrovoľníči v nemocniciach, ale aj na MOM-ách. A presne na jednom MOM sa jej prihodilo požiadanie o ruku, kedy bol pán príliš vysoký na to, aby pri odbere mohol stáť, a tak si pokľakol. Ona neváhala a povedala: „Áno.“ Bolo to príjemné spestrenie dňa všetkým prítomným. A v nemocnici jeden pán tiež zrejme stratil sluch, pretože si okolo druhej v noci zapol rádio na plné pecky.

       Corona vzala mnoho – ľudské životy, množstvo peňazí z úspor rodín, krajov i štátu..., prácu, vzala priveľa snov i možností, či už vzdelávania, cestovania, dobrovoľníctva. Ale pozrime sa úprimne na to, čo nám dala. Možno to boli vtipné príhody, silné príbehy. Jednoznačne si myslím, že nás to naučilo istej spolupatričnosti, ktorú nám však kazia tí, ktorí stále bažia potom, aby mali viac a viac. Uvedomme si, že táto doba neprišla preto, aby nás oslabila, ale preto, aby nás naučila byť silnejšími.

       Corona nám dala príležitosť lepšie si uvedomiť, čo pre nás znamená rodina, priatelia, život, svet...

       I.kategória - Autorka: Alexandra Špaková

      • CUKRÁR VO VYSOKÝCH TATRÁCH

      • SOŠ hotelová Horný Smokovec otvára v školskom roku 2021/2022 aj učebný odbor CUKRÁR.

       Žiakom základných škôl ponúkame:

       Štvorročné študijné odbory:

       6445 K Kuchár

       6444 K Čašník,servírka

       Trojročné učebné odbory

       6445 H Kuchár

       6444 H Čašník/servírka

       2964 H Cukrár

       Absolventi trojročných odborov môžu pokračovať u nás v dvojročnom nadstavbovom štúdiu a získať úplné stredné vzdelanie s maturitou v študijnom odbore

       6421 L Spoločné stravovanie

       DUÁLNE VZDELÁVANIE