• Novinky

      • 16. OKTÓBER SVETOVÝ DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY

      • V októbri sa naši žiaci už tradične stretávajú s deťmi v ZŠ a MŠ.

       Tento školský rok nás pozvali medzi tých najmenších do MŠ Dolný Smokovec.

       Krásne dopoludnie medzi deťmi strávili Dominik Klašický a Igor Hudáček.

       Spoločne pripravili a ozdobili niečo chutné, zdravé z ovocia a zeleniny. Deťom sa toto stretnutie páčilo a motýlikom, medvedíkom, tučniakom aj chutilo.

      • Baristický kurz I.

      • Baristický kurz pod vedením Vladimíra Koča z Tatra Coffe Academy

       21. 10. - 22. 10. 2021

       Žiaci druhého ročníka si obohatili svoje vedomosti o káve a zdokonaľovali sa v príprave tohto kultového nápoja.

       Všetci účastníci odchádzali spokojní s množstvom praktických informácií, ktoré zvyšujú ich odbornosť.

       Čoskoro bude prebiehať aj druhé kolo. Neváhajte a prihláste sa.

      • Návšteva pána ministra

      • Dnes nás svojou návštevou poctil Branislav Gröhling minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, tak ako prednedávnom sľúbil. So žiakmi si precvičil praktické zručnosti na odbornom výcviku. Taktiež odmenil žiakov za mimoriadne úspechy na gastronomických súťažiach, v oblasti športu a ďalšie školské aktivity.

      • Umenie v kuchyni

      • Neoddeliteľnou súčasťou kuchárskeho umenia je znalosť v porciovaní jednotlivých častí jatočných zvierat. Včera si to vyskúšali aj naši prváci, ktorých sprevádzali naši starší žiaci.

      • Účelové cvičenia 👍

      • V dňoch 29. 9. 2021 a 4. 10. 2021 prebiehali účelové cvičenia žiakov prvého a druhého ročníka, ktoré boli rozdelené do 3 blokov.

       I. tematický blok: Pohyb a pobyt v prírode a ochrana prírody

       II. tematicky blok: Zdravotná príprava

       III. tematicky blok: Riešenie mimoriadnych udalostí - civilná ochrana

       Všetky aktivity, ktoré žiaci absolvovali v tieto dni, mali svoju dôležitosť, a veríme že budú viesť našich žiakov k tomu, aby sa vedeli správne zachovať v krízových situáciách.

      • EuroSkills - Graz 2021

      • Šimon Kalata si na výnimočnom podujatí mladých profesionálov EuroSkills 2021 v odbore kuchár zmeral sily s konkurenciou z Rakúska, Belgicka, Nemecka, Estónska, Holandska, Lotyšska, Poľska, Portugalska, Ruska. So svojimi zážitkami a postrehmi sa podelil aj s nami.

       "Bola to pre mňa neskutočná skúsenosť a česť reprezentovať Slovensko, školu i seba. Získal som veľa nových skúseností a nadobudol nové kamarátstva. Som vďačný našej škole, majstrom odbornej výchovy, že ma pripravovali na súťaže a umožnili sa mi zúčastniť aj súťaže EuroSkills. Ďakujem aj Danielovi Melicherikovi za to, že bol mojim doprovodom a mentorom počas tejto súťaže."

       Prestížne podujatie EuroSkills trvalo tri dni. Úlohou mladých kuchárov bolo každý deň pripraviť dva vopred určené chody.

       I. deň - moderné teplé predjedlo, kde bola hlavnou surovinou kačka. Šimon pripravil a naservíroval konfitovanú trhanú kačku, langoš, demiglace s jalovcom, dehydrovanú zeleninu, jablkové perly, vinne šodó a kôprový olej. Ako druhý chod bola dekonštruovaná jablková štrúdla, v ktorej sa mala použiť vanilka, škorica, jablko. Šimon pripravil pečené jablko obalené v prachu z cesta, sladkú holandskú omáčku so škoricou, tekuté cesto s prachom z cesta a vanilkou, jablkový gél, doplnené o estragénový olej.

       II. deň - mystery studené predjedlo a mystery hlavné jedlo. Hlavnú surovinu sa dozvedeli až v prvý deň na mieste. Pri studenom predjedle to bol rak riečny, riasa nori a beluga šošovica. Šimon pripravil studený šalát z beluga šošovice, ktorý doplnil o hokaido kocky a brunoise blanšírovaným feniklom. Fáš z raka natrel do riasi nori. Servíroval to na slanom lievanci, ktorý doplnil o kôprovú majonézu, maslovú omáčku, gél s grany smith jabĺk a limetkové perly. Pri hlavnom jedle boli hlavnou surovinou zubač a hokaido tekvica, ktorú mali použiť 3 rôznymi spôsobmi. Rybu vyfiletoval, líčka použil do fáše na raka a zbytok použil na rybací fond. Do maslovej glazáše vložil filety, ktoré udržiaval pri teplote 60°C. Z hokaido pripravil pyré, omáčku a kuskus spolu s karfiolom. Doplnil to julienne z feniklu a mrkvy na prepustenom masle, dozdobil citrónovou kockou a zeleným olejom.

       III. deň - terinka z bravčového mäsa a dva druhy vegetariánskych tapas. Terinku doplnil čatní z jabĺk a hrozna, popcornu z bravčovej kože, parmezánového chipsu, pomarančovej omáčky, perly z jalovca. Pri tapas mal použiť huby, ktoré zvládol taktiež bravúrne.

       Po varení čakali na súťažiacich dva testy v podobe slepej ochutnávky a znalosti surovín.

       Sme hrdí, že náš mladý talent Šimon Kalata mal možnosť svojimi odbornými zručnosťami prezentovať Slovensko širokej verejnosti.

      • 🌳🌳🌳ANKETA STROM ROKA 2021 🌳🌳🌳

      • Školský rok 2021/2022 úspešne začal aj na Strednej odbornej škole hotelovej v Hornom Smokovci, jedinej strednej škole v meste Vysoké Tatry. Žiaci našej školy sa zaujímajú nielen o školské povinnosti ale aj o prostredie v ktorom sa škola nachádza. Preto sa po oslovení výchovnou poradkyňou Mgr. Darinou Jatiovou aktívne zapojili do hlasovacej súťaže v rámci ankety STROM ROKA 2021. V ankete pod číslom 9 bojuje tatranský BUK LESNÝ- PREVISNUTÝ stojaci už vyše 70 rokov v Starom Smokovci. Keďže sme najvyššie položenou strednou školou na Slovensku ani jeden z oslovených žiakov nepovedal nie, ba naopak po odchode zo školy si naši žiaci išli „súťažiaci strom“ vyfotiť a detailnejšie pozrieť najmä keď zistili, že tento strom sa nazýva aj strom lásky. Do ankety sa zapojili nielen žiaci ale aj pedagógovia našej školy.

       Držíme v ankete palce nášmu stromu.