• Novinky

      • Milí naši priaznivci,

      • v septembri 2021 ubehne 60 rokov od prvého zvonenia v SOŠ hotelovej v Hornom Smokovci. Pri tejto príležitosti sa na Vás obraciame s prosbou o spoluprácu. Dovoľte nám nazrieť do minulosti školy Vašimi spomienkami. Ak máte akékoľvek spomienky či zážitky, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte. Stačí ich spísať v rozsahu A4 a odoslať emailom do 15. decembra 2020 na adresu: sosvt.vyrocieskoly@gmail.com.  Potešíme sa aj fotografiám!

       Veríme, že v školskom roku 2021/2022 naším spoločným úsilím ožijú spomienky na 60 rokov Strednej odbornej školy hotelovej v Hornom Smokovci aj vo forme knižnej publikácie.

       Veľká vďaka!

        

           PaedDr. Pavol Hudáček

                    riaditeľ školy

      • Úspech nášho kolegu

      • Nášmu kolegovi Mgr. Vladimírovi Andrašovi, ktorý sa venuje okrem nemeckého jazyka aj židovskej tematike srdcom aj dušou, vyšiel článok o uvedení knihy Zachraňovaný záchranca v decembrovom čísle nemeckého časopisu Karpatských Nemcov na Slovensku Karpatenblatt.

      • 🎄 VIANOCE – čas dobrých SKUTKOV 🎄

      • Čochvíľa sú tu Vianoce – čas dobrých skutkov, preto sa aj kolektív SOŠ hotelová rozhodol posielať radosť, a to rovno v krabičke! V spolupráci s farským úradom v Novom Smokovci doručia aspoň malý kúsok šťastia rodinám, ktoré to potrebujú.

       Záleží nám na krásnych Vianociach pre každého.

      • CUKRÁR VO VYSOKÝCH TATRÁCH 🧇🎂🍰🍫

      • SOŠ hotelová Horný Smokovec otvára v školskom roku 2021/2022 aj učebný odbor CUKRÁR. 

       Žiakom základných škôl ponúkame:

       Štvorročné študijné odbory:

       6445 K Kuchár 

       6444 K Čašník,servírka

       Trojročné učebné odbory

       6445 H Kuchár

       6444 H Čašník/servírka

       2964 H Cukrár

       Absolventi trojročných odborov môžu pokračovať u nás v dvojročnom nadstavbovom štúdiu a získať úplné stredné vzdelanie s maturitou v študijnom odbore

       6421 L Spoločné stravovanie

       DUÁLNE VZDELÁVANIE

      • Pečieme na VIANOCE🍯🌰🍯

      • Každé Vianoce tie isté problémy pri pečení lineckého cesta?

       Pozrite si overené tipy od pani majsterky, Bc. Jolany Mušinskej, ktoré vám tento rok uľahčia pečenie.

     • Aktivizmus mladých
      • Aktivizmus mladých

      •  

       Dňa 19.11.2020 sme strávili spoločný čas na Konferencii pre ŽŠR. Podujatie pripravila Rada mládeže Prešovského kraja. Ústrednou témou bol „ Aktivizmus mladých“. Na túto akciu boli pozvaní hostia, ktorí sa danej téme venujú:

       - Adam Bednář z Noove - Digitalizácia a IT. Workshopu na túto tému absolvoval Miloslav Štofila. Dôležité informácie z tohto workshopu si môžete vypočuť v tomto linku:

       https://www.facebook.com/watch/?v=822935164917738

       - Heňa Zezulová z Young&Eco - Udržateľná móda a životný štýl. Prezentácie sa zúčastnila predsedníčka našej ŽŠR, Alexandra Špaková, ktorá sa dozvedela množstvo zaujímavostí, navrhuje pozrieť si celý záznam v tomto linku:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/161724942326789/

       - Marta Fandlová z Mladí za klímu viedla workshop, na ktorom bola prítomná koordinátorka ŽŠR, pani Mgr. Andrea Hvizdošová. Bolo to pre ňu prínosné a odporúča zhliadnuť celú diskusiu:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/888504298350650/

       - Marek Mach z Mladí proti fašizmu je inšpiratívny mladý chalan, ktorý sa venuje mnohým problémom dnešnej doby, ak sa chceš dozvedieť viac, sleduj záznam:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/830614997672992/

       Celá konferencia sa niesla v priateľskom duchu. Radi sme sa jej zúčastnili a veríme, že mnohé poznatky zužitkujeme v našej škole. Vám prajeme veľa zdravia a pútavé sledovanie záznamov.

       Vaša ŽŠR

      • ☕Caffé Diemme - Ethiopia Worka👌

      • Naši hotelovkári, Štefan Gallik a Katarína Kériová, realizovali tento týždeň rovesnícke učenie, čiže “Peer to peer” v online priestore. Štefan, minuloročný medailista v príprave alternatívnych káv, vytvoril domáce video, v ktorom pripravuje Caffè Diemme - Ethiopia Worka za pomoci alternatívnej prípravy V60. Spolu so svojou spolužiačkou Katkou vysvetlili na online hodine princípy jej prípravy. Do vyučovania boli zapojené aj hry s kávou, ktorými sa snažíme podporiť učenie žiakov.

      • BABIČKINE KOLÁČIKY🍪

      • Babičkine koláčiky sa tešia veľkej obľube.

       Vždy keď pani majsterka,Bc. Anna Kováčiková, so svojimi žiakmi upečie tieto koláčiky, tak sa za nimi len tak zapráši.Recept, ktorý stojí za to vyskúšať!

     • Ako som piekla 2000 rokov starý koláč z antického Ríma
      • Ako som piekla 2000 rokov starý koláč z antického Ríma

      • Na hodinách dejepisu s pani učiteľkou Mgr. Andreou Hvizdošovou sme spoznávali nielen antickú kultúru a umenie, ale bližšie sme sa pozreli aj na rímsku kuchyňu a recepty, ktoré mali Rimania v obľube. Je zaujímavé, že za celé trvanie Rímskeho impéria sa nám zachovala len jediná kuchárska kniha od autora, ktorý sa volal Apicius (žil v 2.storočí n.l.). Nebol to kuchár, ale dnes by sme povedali „pôžitkár, gurmán“. On zozbieral recepty a práve z jeho zbierky pochádza aj recept na medový koláč, ktorý som sa rozhodla zrekonštruovať. Aj napriek tomu, že Rimania veľmi nepiekli koláče, skôr ako dezerty konzumovali ovocie a orechy. Tento recept objavili na stene paláca v Pompejách, kde pobýval aj samotný cisár Nero, keďže jeho manželka z tohto mesta pochádzala a rada sa sem vracala. Samotný recept sme sa dozvedeli z videoblogu – dejepis inak (https://www.youtube.com/watch?v=fbdpxGKRBQU). V recepte nájdeme spojenie škorice s rozmarínom, čo sa mi zdalo zvláštne spojenie korenia, ale nakoniec to voňalo ako perník. A kto by nemal rád perník? Moji rodičia skonštatovali, že je to nezvyčajný koláčik, ale zmizol naozaj rýchlo. Možno som niekoho inšpirovala... Natália Cachajová, III.HA

      • Varenie s modernými technológiami

      • Za dôb našich prababičiek si v kuchyni vystačili s plechovými hrncami liatinovými pekáčmi a vareškou. Dnes si už kuchári a aj naši žiaci uľachčujú prácu modernými technológiami (sous-vide, thermomix, zauďovač, vakuovačka) s ktorými pracuje v tomto videu aj MOV Marek Pajer.

       Pripravuje "Zaúdené kačacie prsia sous-vide, tekvicovú espumu, čučoriedkovú omáčku".

       Dobrú chuť!

      • Výsledky volieb do ŽŠR!

      • Všetkým Vám chceme poďakovať za vaše hlasy. Veľmi si to vážime.

       Členmi ŽŠR sa stali:

       Alexandra Špaková, III.HA

       Jakub Varga, II.B

       Šimon Kalata, III.A

       Patrícia Britaňáková, II.A

       Adrián Andráš, I.A

       Štefan Alexander Blaško, I.A

       Miloslav Štofila, II.B

       Zvoleným kandidátom blahoželáme a veríme, že ich nápady a pripomienky budú našu školu posúvať vpred.

      • ZVOĽTE SI ČLENOV ŽSR!

      •  

       Ak si žiakom našej školy, neváhaj a zahlasuj za svojich spolužiakov, ktorým život na škole nie je ľahostajný a chcú niečo zmeniť. Hlasovať môžeš dňa 12.11.2020 v čase od 8.00 do 24.00. Počet kandidátov je 9, ale len 7 z nich sa môžu stať právoplatnými členmi. Svoj hlas môžeš dať až 7 kandidátom úplne jednoduchým spôsobom - začiarkneš políčka, ktoré sa nachádzajú pri menách kandidátov, ktorých chceš zvoliť. V dotazníku musíš uviesť aj triedu, ktorú navštevuješ, aby sme mohli urobiť zápisnicu o voľbách. Voľby sú anonymné a nikto sa nedozvie, kto koho volil.

       Tak už nečakaj a hlasuj.

       https://docs.google.com/.../1FAIpQLSf5OkFjNmXc4O.../viewform

       XMA Header Image

       Voľby členov do ŽŠR

       docs.google.com

      • Máš chuť na niečo sladké?

      • Čo tak vyskúšať niečo netradičné ako Trhanec z liateho alebo bieleho cesta s domácou vanilkovou omáčkou tzv. Kaiserschmarrn & Semmelschmarrn. Dnes Vám predstavíme ako ľahko a rýchlo si pripravíte netradičný múčnik pôvodom z Rakúska pre všetkých, ktorí milujú niečo sladké.

       O svoj učebný materiál sa s nami dnes podelil MOV Marek Pajer.

      • Hľadáme kandidátov za členov ŽŠR!

      • Žiacka školská rada (ŽŠR) či školský parlament by sa mala na škole zapájať do všetkého, čo sa deje.

       Žiaci sú pre školu partnermi a spolutvorcami kreatívneho, príjemného školského prostredia.

       V ideálnom prípade sú v rade zastúpení žiaci všetkých ročníkov, ktorí sú demokraticky zvolení svojimi spolužiakmi a stávajú sa poslancami dobrovoľne.

       Členovia rady sa stretávajú minimálne raz za mesiac.

       Kto môže kandidovať?

       Každý, kto má záujem podieľať sa na rozvoji našej školy a záleží mu na jej napredovaní. Za triedu sa môže prihlásiť aj viac kandidátov.

       Ak by si sa chcel/a stať členom ŽŠR, neváhaj vyplniť nižšie uvedený prihlasovací formulár do 4.11.2020

       https://docs.google.com/.../1FAIpQLSdlFAs3IwV.../viewform...