• Novinky

      • Pečieme na VIANOCE🍯🌰🍯

      • Každé Vianoce tie isté problémy pri pečení lineckého cesta?

       Pozrite si overené tipy od pani majsterky, Bc. Jolany Mušinskej, ktoré vám tento rok uľahčia pečenie.

     • Aktivizmus mladých
      • Aktivizmus mladých

      •  

       Dňa 19.11.2020 sme strávili spoločný čas na Konferencii pre ŽŠR. Podujatie pripravila Rada mládeže Prešovského kraja. Ústrednou témou bol „ Aktivizmus mladých“. Na túto akciu boli pozvaní hostia, ktorí sa danej téme venujú:

       - Adam Bednář z Noove - Digitalizácia a IT. Workshopu na túto tému absolvoval Miloslav Štofila. Dôležité informácie z tohto workshopu si môžete vypočuť v tomto linku:

       https://www.facebook.com/watch/?v=822935164917738

       - Heňa Zezulová z Young&Eco - Udržateľná móda a životný štýl. Prezentácie sa zúčastnila predsedníčka našej ŽŠR, Alexandra Špaková, ktorá sa dozvedela množstvo zaujímavostí, navrhuje pozrieť si celý záznam v tomto linku:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/161724942326789/

       - Marta Fandlová z Mladí za klímu viedla workshop, na ktorom bola prítomná koordinátorka ŽŠR, pani Mgr. Andrea Hvizdošová. Bolo to pre ňu prínosné a odporúča zhliadnuť celú diskusiu:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/888504298350650/

       - Marek Mach z Mladí proti fašizmu je inšpiratívny mladý chalan, ktorý sa venuje mnohým problémom dnešnej doby, ak sa chceš dozvedieť viac, sleduj záznam:

       https://www.facebook.com/rmpk.po/videos/830614997672992/

       Celá konferencia sa niesla v priateľskom duchu. Radi sme sa jej zúčastnili a veríme, že mnohé poznatky zužitkujeme v našej škole. Vám prajeme veľa zdravia a pútavé sledovanie záznamov.

       Vaša ŽŠR

      • ☕Caffé Diemme - Ethiopia Worka👌

      • Naši hotelovkári, Štefan Gallik a Katarína Kériová, realizovali tento týždeň rovesnícke učenie, čiže “Peer to peer” v online priestore. Štefan, minuloročný medailista v príprave alternatívnych káv, vytvoril domáce video, v ktorom pripravuje Caffè Diemme - Ethiopia Worka za pomoci alternatívnej prípravy V60. Spolu so svojou spolužiačkou Katkou vysvetlili na online hodine princípy jej prípravy. Do vyučovania boli zapojené aj hry s kávou, ktorými sa snažíme podporiť učenie žiakov.

      • BABIČKINE KOLÁČIKY🍪

      • Babičkine koláčiky sa tešia veľkej obľube.

       Vždy keď pani majsterka,Bc. Anna Kováčiková, so svojimi žiakmi upečie tieto koláčiky, tak sa za nimi len tak zapráši.Recept, ktorý stojí za to vyskúšať!

     • Ako som piekla 2000 rokov starý koláč z antického Ríma
      • Ako som piekla 2000 rokov starý koláč z antického Ríma

      • Na hodinách dejepisu s pani učiteľkou Mgr. Andreou Hvizdošovou sme spoznávali nielen antickú kultúru a umenie, ale bližšie sme sa pozreli aj na rímsku kuchyňu a recepty, ktoré mali Rimania v obľube. Je zaujímavé, že za celé trvanie Rímskeho impéria sa nám zachovala len jediná kuchárska kniha od autora, ktorý sa volal Apicius (žil v 2.storočí n.l.). Nebol to kuchár, ale dnes by sme povedali „pôžitkár, gurmán“. On zozbieral recepty a práve z jeho zbierky pochádza aj recept na medový koláč, ktorý som sa rozhodla zrekonštruovať. Aj napriek tomu, že Rimania veľmi nepiekli koláče, skôr ako dezerty konzumovali ovocie a orechy. Tento recept objavili na stene paláca v Pompejách, kde pobýval aj samotný cisár Nero, keďže jeho manželka z tohto mesta pochádzala a rada sa sem vracala. Samotný recept sme sa dozvedeli z videoblogu – dejepis inak (https://www.youtube.com/watch?v=fbdpxGKRBQU). V recepte nájdeme spojenie škorice s rozmarínom, čo sa mi zdalo zvláštne spojenie korenia, ale nakoniec to voňalo ako perník. A kto by nemal rád perník? Moji rodičia skonštatovali, že je to nezvyčajný koláčik, ale zmizol naozaj rýchlo. Možno som niekoho inšpirovala... Natália Cachajová, III.HA

      • Varenie s modernými technológiami

      • Za dôb našich prababičiek si v kuchyni vystačili s plechovými hrncami liatinovými pekáčmi a vareškou. Dnes si už kuchári a aj naši žiaci uľachčujú prácu modernými technológiami (sous-vide, thermomix, zauďovač, vakuovačka) s ktorými pracuje v tomto videu aj MOV Marek Pajer.

       Pripravuje "Zaúdené kačacie prsia sous-vide, tekvicovú espumu, čučoriedkovú omáčku".

       Dobrú chuť!

      • Výsledky volieb do ŽŠR!

      • Všetkým Vám chceme poďakovať za vaše hlasy. Veľmi si to vážime.

       Členmi ŽŠR sa stali:

       Alexandra Špaková, III.HA

       Jakub Varga, II.B

       Šimon Kalata, III.A

       Patrícia Britaňáková, II.A

       Adrián Andráš, I.A

       Štefan Alexander Blaško, I.A

       Miloslav Štofila, II.B

       Zvoleným kandidátom blahoželáme a veríme, že ich nápady a pripomienky budú našu školu posúvať vpred.

      • ZVOĽTE SI ČLENOV ŽSR!

      •  

       Ak si žiakom našej školy, neváhaj a zahlasuj za svojich spolužiakov, ktorým život na škole nie je ľahostajný a chcú niečo zmeniť. Hlasovať môžeš dňa 12.11.2020 v čase od 8.00 do 24.00. Počet kandidátov je 9, ale len 7 z nich sa môžu stať právoplatnými členmi. Svoj hlas môžeš dať až 7 kandidátom úplne jednoduchým spôsobom - začiarkneš políčka, ktoré sa nachádzajú pri menách kandidátov, ktorých chceš zvoliť. V dotazníku musíš uviesť aj triedu, ktorú navštevuješ, aby sme mohli urobiť zápisnicu o voľbách. Voľby sú anonymné a nikto sa nedozvie, kto koho volil.

       Tak už nečakaj a hlasuj.

       https://docs.google.com/.../1FAIpQLSf5OkFjNmXc4O.../viewform

       XMA Header Image

       Voľby členov do ŽŠR

       docs.google.com

      • Máš chuť na niečo sladké?

      • Čo tak vyskúšať niečo netradičné ako Trhanec z liateho alebo bieleho cesta s domácou vanilkovou omáčkou tzv. Kaiserschmarrn & Semmelschmarrn. Dnes Vám predstavíme ako ľahko a rýchlo si pripravíte netradičný múčnik pôvodom z Rakúska pre všetkých, ktorí milujú niečo sladké.

       O svoj učebný materiál sa s nami dnes podelil MOV Marek Pajer.

      • Hľadáme kandidátov za členov ŽŠR!

      • Žiacka školská rada (ŽŠR) či školský parlament by sa mala na škole zapájať do všetkého, čo sa deje.

       Žiaci sú pre školu partnermi a spolutvorcami kreatívneho, príjemného školského prostredia.

       V ideálnom prípade sú v rade zastúpení žiaci všetkých ročníkov, ktorí sú demokraticky zvolení svojimi spolužiakmi a stávajú sa poslancami dobrovoľne.

       Členovia rady sa stretávajú minimálne raz za mesiac.

       Kto môže kandidovať?

       Každý, kto má záujem podieľať sa na rozvoji našej školy a záleží mu na jej napredovaní. Za triedu sa môže prihlásiť aj viac kandidátov.

       Ak by si sa chcel/a stať členom ŽŠR, neváhaj vyplniť nižšie uvedený prihlasovací formulár do 4.11.2020

       https://docs.google.com/.../1FAIpQLSdlFAs3IwV.../viewform...

        

      • Dôležitý oznam

      • Jesenné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra 2020.

      • Svetový deň cestovín

      • Ako si pripraviť chutné cestoviny? Pod vedením našej majsterky M. Smoleňákovej to zvládnete jednoducho, rýchlo a chutne.

      • Dôležitý oznam!

      • Dôležitý oznam

       Od zajtrajšieho dňa, t. j. 24. 10. 2020, bude odborný výcvik na všetkých strediskách praktického vyučovania prebiehať výlučne dištančnou formou pre všetkých žiakov (aj žiakov v systéme duálneho vzdelávania).

     • Sezóna jabĺk
      • Sezóna jabĺk

      • Tento rok je úroda jabĺk nesmierne bohatá. Žiaci SOŠ hotelovej z Horného Smokovca pod vedením pani majsterky odbornej výchovy Michaely Smoleňákovej prišli s nápadom ako tento dar prírody využiť čo najefektívnejšie. Žiaci nazbierali jablká a v rámci systému duálneho vzdelávania ich počas odborného výcviku spracovali.

       Žiaci boli rozdelení do troch skupín a každá skupina mala za úlohu vymyslieť, ako spracuje jablká. Takýto systém výučby na odbornom výcviku rozvíja u žiaka kritické myslenie a rozširuje jeho obzory.

       Prvú skupinu tvorili žiaci prvého a tretieho ročníka, ktorí výrobky z jabĺk uskladnili v podobe jablkovej výživy.

       Druhá skupina žiakov druhého ročníka ulahodila chuťovým pohárikom v podobe jablkovej štrúdle.

       Poslednú skupinu tvorili žiaci maturitného ročníka. Títo žiaci sa inšpirovali myšlienkou „Všetci sme tvoriví a môžeme byť ešte viac“.

       Našli najbližšie miesto, kde ovocie lisujú, zabezpečili odvoz, kanistre na šťavu a šlo sa. Výsledkom bola chutná 100% šťava, ktorá sa pasterizovala 20 minút a následne plnila do jednorazových sáčkov s kohútikom.

       Využili sme dary prírody, zabezpečili si dostatok vitamínov a veľa nového sme sa naučili.

       Už teraz sa tešíme na najbližšiu sezónu jabĺk. Na zdravie.

     • Európsky deň jazykov – 26.september
      • Európsky deň jazykov – 26.september

      •  

       “One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way.”/ „Jeden jazyk vás nasmeruje na vašu životnú cestu. Dva jazyky vám na tejto ceste otvoria všetky dvere.“ Frank Smith

       Európsky deň jazykov vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznych aktivít – súťaží, kvízov, besied.....Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre, spoločnosti, zvyšuje šance na štúdium, prácu a lepší život.

       Pri tejto príležitosti sa naši žiaci zapojili do vedomostného jazykového kvízu „LINGAKVÍZ“, ktorý preveril ich znalosti z cudzích jazykov zábavnou formou a naučili sa aj niečo nové. Veľkou motiváciou boli aj vecné ceny pri úspešnom absolvovaní kvízu. Zapojili sme sa aj do on-line podujatia Európskeho dňa jazykov, kde sme sledovali prezentáciu a prednášku na tému „Life in Slovakia“ z pohľadu Angličana žijúceho na Slovensku. Rozprával o tom, čo ho fascinovalo ale aj prekvapilo, keď prvýkrát navštívil našu krajinu a bolo zábavné počúvať o maličkostiach, ktoré sú pre nás samozrejmosťou a pre cudzincov výnimočnosťou.

       Tvorivosť a kreativitu žiaci predviedli pri tvorbe plagátov, básničiek a návrhov loga. Študenti sa zamerali na jazykolamy v rôznych jazykoch, najdlhšie slová v rôznych jazykoch, tradičné jedlá jednotlivých krajín, ako aj zaželať dobrú chuť vo viacerých jazykoch. Popritom sme sa dozvedeli aj zaujímavé fakty o jazykoch a o dôležitosti ich učenia.

      • Dôležitý oznam!!!

      • Vážení rodičia, milí žiaci,

       v priebehu dnešného dňa Vás budú kontaktovať majstri odbornej výchovy z jednotlivých stredísk, v prípade duálneho vzdelávania aj Mgr. Miháliková. Na základe rozhodnutia ministra školstva SR v  prípade praktického vyučovania, odborného výcviku či odbornej praxe u zamestnávateľa je možné naďalej pokračovať v jeho realizácii podľa pandemickej situácie u konkrétneho zamestnávateľa, ak jeho realizácia nevyžaduje ubytovanie žiaka v školskom internáte. Konkrétne informácie Vám poskytnú jednotliví majstri.

     • Vážení rodičia, milí žiaci
      • Vážení rodičia, milí žiaci

      • Na základe rozhodnutia Ministerstva školstva a pandemickej komisie stredné školy od zajtra, t.j. 12. 10. 2020 až do odvolania prechádzajú na dištančné vzdelávanie. 

       Na základe tohto nariadenia bude prebiehať dištančné vzdelávanie v SOŠ hotelová Horný Smokovec na teoretickom aj praktickom vyučovaní od 12. 10. 2020 až do odvolania. Vyučujúci budú kontaktovať jednotlivé triedy prostredníctvom Edupage a e-mailom. 

       Sledujte webové sídlo školy a fb profil školy. 

       PaedDr. Pavol Hudáček

       riaditeľ školy SOŠ hotelová

     • Tematická exkurzia na SKALNATOM PLESE
      • Tematická exkurzia na SKALNATOM PLESE

      • Jedným z výnimočných okamihov študentského života je STUŽKOVÁ SLÁVNOSŤ. Vzhľadom k opatreniam zamedzujúcim šíreniu COVID-19 žiaci 5. HA nechceli prísť o čaro končiaceho študentského života. Spolu so svojou triednou pani učiteľkou, Mgr. Darinkou Jatiovou, prišli s nečakaným riešením.

       Spojili tématickú exkurziu s odovzdávaním stužiek na SKALNATOM PLESE za dodržania prísnych hygienických opatrení. Zelené stužky im odovzdával pán riaditeľ, PaedDr. Pavol Hudáček, v nadmorskej výške 1754 m.n.m s nádherným panoramatickým výhľadom nielen na celý región Vysokých Tatier, ale aj na školu, v ktorej päť rokov študovali a na hoteli, v ktorých praxovali. Ako pán riaditeľ spomenul vo svojom príhovore: “Nadmorská výšká symbolizuje Váš nadhľad a aj keď prídu problémy, dokážete ich vyriešiť.”

       Reportáž TV JOJ k tejto udalosti si môžete pozrieť dnes, t.j. 9. 10. 2020, vo večerných správach. Reportáž Ta3 v každom hodinovom bloku v priebehu víkendu.