• Vianočná akadémia

    • Čas vianočný, čas sviatočný, čas výnimočný, čas rozdávania radosti a lásky, čas stretnutí. Tieto slová sa stali realitou v Hornom Smokovci, kde to Vianocami skutočne žilo.

     Naši žiaci a pedagógovia si pripravili Vianočnú akadémiu, ktorej sa zúčastnili predstavitelia okolitých obcí, primátor mesta Vysoké Tatry Ing. Ján Mokoš, riaditelia a výchovní poradcovia základných škôl. Medzi pozvanými hosťami nechýbali ani bývalí zamestnanci školy, ktorí si zaspomínali na časy minulé. Pozvanie na Vianočnú akadémiu prijali aj dôchodcovia z Vysokých Tatier. Celá škola dýchala sviatočnou atmosférou. Pocit starých tradícií umocňoval  krojovaný pár, ktorý vítal hostí tradičným slovenským pokrmom chlebom a soľou. Slávnostnú akadémiu otvorili svojimi príhovormi riaditeľ školy RNDr. Peter Slančo a zástupca riaditeľa školy Ing. Jozef Čekovský. Pedagógovia a žiaci si pripravili kultúrne pásmo, v ktorom sa predstavili Betlehemci z rázovitej podtatranskej obce Lendak pod vedením PaedDr. Pavla Hudáčeka. Ich kroje a dialekt len podčiarkli, že v našej škole sa na  zvyky a kultúru predkov nezabúda. Nasledovalo hudobné pásmo, v ktorom vystúpili pod vedením Mgr. Vladimíra Andraša - Patrik Jaš, žiak V.HA, a dievčenský spevácky zbor III.HA. Zlatým klincom na záver bol prednes nášho kolegu, známeho tatranského spisovateľa a divadelníka Mgr. Vladislava Vaľka, ktorý poctil hostí ukážkou svojej vlastnej tvorby. Kultúrnym zážitkom sa však Vianočná akadémia zďaleka neskončila. Po kultúrnom zážitku nasledoval zážitok gurmánsky a aj estetický pod odborným vedením majstrov odbornej výchovy. Maturanti - kuchári predviedli svoje zručnosti ukážkami jedál, pri ktorých sa skutočne zbiehali slinky. Žiaci štúdijného odboru čašník, servírka si pripravili slávnostné tabule. Budúci kuchári aj čašníci osvojené vedomosti a zručnosti prezentovali ako súčasť praktickej maturitnej skúšky. Zároveň predviedli, že na svoje budúce povolanie sú  skutočne pripravení. Neostalo však len pri ukážkach, stoly sa prehýbali pod dobrotami. Vianoce by snáď už neboli ani  Vianocami bez tradičných medovníčkov, ktoré priamo pred hosťami zdobili žiaci. Taktiež predviedli svoje zručnosti aj estetické cítenie ukážkami carvingu (vykrajovanie do ovocia a zeleniny). V priestoroch školy to rozvoniavalo flambovanými palacinkami, podávali sa miešané nealko drinky z rúk šikovných barmanov. Nechýbali ani kysnuté koláče, pagáče a samozrejme hostia si mohli pochutnať aj na tradičnej vianočnej kapustnici. 
     V čase zhonu sme si dokázali vytvoriť atmosféru Vianoc a pokoja. Smokovec sa stal miestom, kde sa stretli známi, kolegovia a priatelia. Majstri, pedagógovia a žiaci potešili srdce aj dušu hostí. Nezabudlo sa ani na starších, ktorým sa aj takýmto spôsobom spríjemnilo očakávanie najkraších sviatkov roku.  

     V Strednej odbornej škole Horný Smokovec skutočne ožil duch Vianoc. 

     Zároveň sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili pri príprave a realizácií Vianočnej akadémie.