• Gastro prednáška Jozefa Brezu

    • Žiakom štvrtého ročníka sme na Mikuláša dňa 06.12.2017 pripravili milé prekvapenie. Pred blížiacou sa skúškou zručností, ktorá pozostáva  z  prípravy exponátu  sme k nám do školy prizvali špičkového odborníka. Pán Jozef Breza, ktorý pôsobí v pozícií šéfkuchára vo vychýrenej reštaurácií  „Gašperov mlyn“ v Batizovciach naše pozvanie s potešením prijal. Privítali sme ho u nás v škole v učebni stolovania s veľkou zvedavosťou plní očakávania. Mikulášsky deň sa niesol vo forme gastro prednášky s bohatými ukážkami, ale aj otázkami zo strany žiakov. Šéfkuchár priblížil jeho začiatky v gastronómií, postupné vypracovanie sa na pozíciu v ktorej sa nachádza a jeho pôsobenie. Zaujal nielen žiakov, ale aj pedagógov svojím slovom a to skromnosťou a jeho praktickými zručnosťami. V reštaurácií v ktorej je šéfkuchárom sa snažia využiť každú jednu časť danej suroviny, aby nič nevyšlo „nazmar.“ Poznamenal, že v dnešnej dobe je dôležité ekonomicky myslieť a neplytvať surovinami. Nie všetko, čo by mnohí z nás vyhodili nie je možné pripraviť a využiť veľmi efektívne. V Gašperovom Mlyne prijímajú objednávky na menu minimálne jeden deň vopred, ktoré pozostáva z 9- 10 chodov a samotný gurmánsky zážitok trvá 3 – 3,5 hodiny. 

     Hostia, ako prvý chod dostanú takzvaný pozdrav z kuchyne, netradične vám naservírujú Upečené kuracie kože, alebo „Pečenú zemiakovú kašu zdobenú penou z grilovaného kapra, doplnenú zaváranou ešte nedozretou bazou“. Jozef predviedol aj pripravovanie jedál prostredníctvom sous vide (sú vít). Vláčne a šťavnaté jedlá sa pripravujú vo vzduchotesnom vrecku pri  nižších teplotách vo vodnom kúpeli počas dlhšej doby. Výsledkom techniky sous vide sú čerstvé jedlá, ktoré si zachovávajú nielen svoju prirodzenú chuť, ale i výživové hodnoty. 

     Takýmto spôsobom nám pripravil „Bažantie prsia s blažírovaným kelovým listom, preliatym slaninkou, podávané s cibuľovou penou“. Ukázal nám aj prípravu dezertu Mouse z bielej čokolády a pohánkovými chipsami Nakoniec poznamenal.... „tiež mi veľmi dlho trvalo pokiaľ som našiel tú správnu cestu, kedy som zistil ktorou chcem ísť, nakoniec som bol šťastný, že za prácu ktorá ma baví ešte mi aj platia a tak som ostal tu na Slovensku“. My sme mu za jeho poznatky, zručnosti a milé slová vďační.Tešíme sa na dalšiu spoluprácu možno už ako budúci kolegovia.